Արդարադատության նախարարի տեղակալ Վահե Դանիելյանի ներկայացմամբ խորհրդարանը երկրորդ ընթերցմամբ եւ ամբողջությամբ ընդունելու համար ապրիլի 16-ի հերթական նիստում քննարկեց Կառավարության հեղինակած «Պետական տուրքի մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին» օրենսդրական նախաձեռնությունը:
Փոփոխությունները պայմանավորված են սոցիալ-տնտեսական ցուցանիշների փոփոխությամբ, որոնք վերջին 20 տարում չորս, հինգ անգամ փոփոխվել են: Սրանով պայմանավորված՝ որոշակի փոփոխություններ են իրականացվել: Օրենքով սահմանվել են մի շարք արտոնություններ, ինչպես նաեւ մի շարք դեպքերում վերանայվել է պետական տուրքը. այն բարձրացվել է: Առաջին ընթերցումից հետո մասամբ ընդունվել են պատգամավոր Արթուր Դավթյանի ներկայացրած առաջարկները: Ըստ այդմ՝ տրվել են նոր արտոնություններ՝ զինծառայողների կամ այլ քաղաքացիների՝ ռազմական գործողությունների կապակցությամբ անհայտ կորած կամ մահացած ճանաչելու գործերին: Պետական տուրքից այդ անձինք կազատվեն:
Միաժամանակ պետական տուրքից կազատվեն նաեւ ռազմական գործողությունների հետեւանքով մահացած անձանց ժառանգները, եթե խոսքը վերաբերի ժառանգության ընդունման գործերին:
Պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի դրական եզրակացությունը ներկայացրեց Արթուր Դավթյանը: Նա նշեց, որ առաջին ընթերցման ժամանակ միայն ինքն է դեմ քվեարկել նախագծին եւ ներկայացրել է առաջարկներ, որոնք ընդունվել են: Պատգամավորը հորդորեց կողմ քվեարկել:
Հարակից զեկուցող, Մարդու իրավունքների պաշտպանության եւ հանրային հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամ Սարգիս Խանդանյանը ներկայացրեց գլխադասային հանձնաժողովի դրական եզրակացությունը:

16 апреля на очередном заседании парламентом рассмотрена во втором чтении и в полном объеме законодательная инициатива о внесении изменений и дополнений в закон РА «О государственной пошлине», представленная министром юстиции В.Даниеляном.
Поправки связаны с изменением социально-экономических показателей, которые менялись четыре-пять раз за последние 20 лет. Закон устанавливает ряд льгот, а также в ряде случаев пересмотрена госпошлина – она  повышена. После первого чтения предложения депутата А.Давтяна были частично приняты. Соответственно, предоставлены новые льготы   по делам о признании без вести пропавшими или погибшими военнослужащих или гражданских лиц в связи с боевыми действиями. Эти лица будут освобождены от госпошлины.
При этом наследники погибших в результате боевых действий также будут освобождены от госпошлины, если это касается наследственных дел.
А.Давтян представил положительное заключение Постоянной комиссии НС по государственно-правовым вопросам. Он отметил, что только при первом чтении высказался против законопроекта и внес предложения, которые были приняты. Депутат призвал проголосовать в пользу проекта.
Содокладчик член Постоянной комиссии НС по правам человека и общественным вопросам С.Ханданян представил положительное заключение профильной комиссии.